10typov

10 tipov ako pripraviť dieťa na prvý deň v škôlke

Ako pripraviť dieťa na prvý deň v škôlke?

Aj keď je leto v plnom prúde, veľa rodičov už uvažuje, ako ich dieťa bude zvládať v septembri škôlku.

Nadväzovanie nových priateľstiev,  nové knihy a hračky, nový priestor či hry – to všetko znie pre deti zaujímavo, avšak ak trávili doteraz čas väčšinou s rodičom či iným rodinným príslušníkom, môže prirodzene táto zmena u nich vyvolať nervozitu. Vhodiť dieťa, ktoré nevie, čo sa od neho očakáva, do neznámeho prostredia,  môže spôsobiť niekedy stres. Aj keď je to celkom normálne, chcete, aby sa minimalizovali ranné plače a boje. Je preto vhodné ich pozitívne motivovať a pripravovať už počas leta.

10 tipov ako pripraviť dieťa na prvý deň v škôlke

  • Dajte v lete dieťaťu šancu nabrať sociálne zručnosti mimo domova bez rodiča. Je dôležité naučiť dieťa cítiť sa bezpečne a dobre v prítomnosti iných dôveryhodných dospelých. To je veľmi dôležitá príprava na škôlku. Keď dieťa zverujete do rúk inej osobe, nikdy deťom neklamte a povedzte im kam idete a kedy sa vrátite. Buďte však dôsledný v návrate včas.

 

  • Navštívte Montessori škôlku v predstihu. Naplánujte si jednu alebo dve úvodné stretnutia na zoznámenie dieťaťa s učiteľom, priestorom a spolužiakmi.  Niektoré škôlky robia otvorené herničky aj pre verejnosť, navštívte ich s vašim dieťaťom a doprajte mu čas zoznámiť sa tak s priestorom.

 

  • Spolu s dieťaťom nakúpte veci, čo bude v škôlke potrebovať ako batôžtek, papučky, gumáky, pyžamo. Dovoľte mu vybrať si nejaké s obľúbenou postavičkou či superhrdinom, aby sa tešilo ako bude tieto veci v škôlke používať.

 

  • Porozprávajte dieťaťu, ako bude vyzerať jeho deň, keď bude chodiť do škôlky.  Od chvíle, ako sa zobudí až po to, keď po neho prídete do škôlky a máte vlastný program. Hovorte vecne a pozitívne, vyhnite sa strašeniu dieťaťa v štýle: „ Veď v škôlke ťa naučia ako sa chovať, v škôlke budeš musieť zjesť všetko a pod…“ Vytvára to v dieťati nechuť a stres zo škôlky už vopred.

 

  • Neukazujte svoj strach a úzkosť. Je pochopiteľné, že pre každého rodiča, čo bol doma so svojim dieťaťom, je škôlka tiež veľkou a stresujúcou zmenou. Je úplne prirodzené a normálne cítiť sa nervózny. Nie je najlepší čas ukazovať vašu úzkosť, mnoho detí často zrkadlí obavy svojich rodičov.

 

  • Nedávajte dieťaťu v prvé dni oblečenie,  s ktorým má problémy – veľa zipsov, gombíkov. Nohavice s gumičkou, tričká a svetre sa budú deťom obliekať a vyzliekať jednoduchšie a samoobslužné činnosti im pôjdu ľahšie.

 

  • Nechajte dieťa vybrať si jednu plyšovú hračku, s ktorou bude môcť v škôlke zaspávať. Deti pri zaspávaní upokojuje aj známa vôňa, požiadajte škôlku o to, aby ste si mohli doniesť vlastné návliečky oprané rovnakým práškom ako periete doma.

 

  • Naučte sa a nacvičte si už počas prázdnin, že lúčenie je krátke a pozitívne, zaželajte dieťaťu pekný deň, a povedzte mu, kedy pre neho prídete, a čo budete po škôlke robiť. Je úplne normálne dieťa vyobjímať a pobozkať, nezostávajte však príliš dlho, aby sa dieťa nerozcitlivelo.

 

  • Vyjadrite svoj dôveru v učiteľa: zoznámte sa s učiteľkou a vysvetlite dieťaťu, že je to človek, ktorý mu v škôlke pomáha cítiť sa dobre a môže sa na ňu obrátiť, keď potrebuje požiadať o pomoc, alebo keď sa chce niečo spýtať.

 

  • Nebojte sa do škôlky zavolať a pýtať sa, ako sa vaše dieťa po odlúčení má, ako sa mu darí. V každej dobrej škôlke sa s vami radi porozprávajú a poradia.